Teksti: Lauri Kajander
Kuvat: Olli Manninen ja Lauri Kajander
Stora Enso on ostanut Tornatorilta avohakkuuleimikon metsässä, jonka hakkaaminen uhkaa sekä merkittäviä luontoarvoja että ahkerassa käytössä olevaa merkittyä retkeilyreittiä Ruotsinpyhtään taajaman läheisyydessä, Loviisan Kukuljärvellä (sijainti Karttapaikassa).


Avohakkuuseen on menossa noin 16 hehtaaria metsää, jossa on muun muassa satoja järeitä haapoja, satoja kuutioita eri ikäistä lahopuuta, luonnontilaisia korpia ja rämeitä sekä lukuisia uhanalaisia tai vaateliaita lajeja. Suunniteltujen avohakkuiden keskellä oleva parin sadan metrin pituinen korkea jyrkänne yläpuolisine hienoine kalliometsineen on sentään rajattu hakkuista ulos – mutta vain noin hehtaarin alalta.


Avohakattavan alueen läpi kulkee merkitty retkeilyreitti ja avohakkuuseen on joutumassa myös puoli kilometriä täysin rakentamattoman erämaisen järven yhtenäistä metsäistä rantaa. Rantaan on tarkoitus jättää vain 10 metrin kapea suojavyöhyke, jolla silläkin tehtäisiin harvennushakkuu. Leimikko rajautuu aivan grillikatoksella ja laiturilla varustetun yleisen uimarannan viereen.

Kuulostaako metsältä, joka kannattaa tuhota? No ei minustakaan.
Kyseinen metsäalue sijaitsee Loviisan kunnassa, lähellä Ruotsinpyhtään taajamaa, Kukuljärven pohjoispuolella. Avohakkuun uhkaama metsä on osa laajaa arvokasta metsäaluetta, jonka suojelua luontojärjestöt esittivät osana yhtiömaiden suojeluesitystä vuonna 2009. Samainen alue on todettu myös maakunnallisesti arvokkaaksi Itä-Uudenmaan liiton selvityksessä ”Itä-Uudenmaan maakunnallisesti arvokkaat luonnonympäristöt [pdf, 6,3 Mb]”.
Kävimme tiistaina 2.10.2012 kolmen hengen voimin tutustumassa avohakattavaksi aiottuun metsään – ja mitä löysimmekään! Muutaman tunnin pintapuolinen kartoitus tuotti leimikon alueelta yli kolmekymmentä havaintoa uhanalaisista, silmälläpidettävistä tai muuten vaateliaista ja luonnonsuojeluarvoa indikoivista lajeista!

Lajilistasta [.xls, 13 kt] löytyvät mm. silmälläpidettävät, alueellisesti uhanalaiset, rusokantokääpä (2 esiintymää), rustikka (2 esiintymää) ja peikonnahka sekä uhanalainen, vaarantuneeksi luokiteltu ruskopiilojäkälä ja silmälläpidettävä norjantorvijäkälä. Tietenkin lyhyen pintaraapaisun jäljiltä paljon lajeja jäi vielä löytämättä.
Leimikkoon joutunut Kukuljärven metsä muodostaisi erinomaisen suojelukohteen jo itsessään. Kun vielä otetaan huomioon metsän sijainti osana laajaa, yhtenäistä korkean suojeluarvon metsäaluetta, johtopäätös on tietenkin selvä:
Luonto-Liitto ja Suomen luonnonsuojeluliitto vetoavat hakkuusuunnitelmasta vastaavaan ja puut ostavaan Stora Ensoon, että se vetäytyy kaupasta eikä hanki puuta alueelta, jonka suojeluarvo on näin ilmeinen. Lisäksi järjestöt vetoavat metsän omistajaan Tornatoriin, että se tekisi ainoan vastuullisen ratkaisun ja suojelisi Kukuljärven metsän.
Toivomme tietenkin myös, että suojelu ulotetaan Kukuljärven kaakkoispuolisille Kukuljärvenkallioille ja koilliseen Huuhkajavuorta ympäröiviin metsiin vuoden 2009 rajauksemme mukaisesti – jo ennen kuin nämäkin arvokohteet joutuvat avohakkuuleimikkoon.
LINKKEJÄ:
Aikaa voinee pelata muistuttamalla kunnallisvalien läheisyydestä. Tornator ja Enso tuskin haluavat antaa sellaista valttia vihreiden ja suojelijoiden käsiin, että jouduttaisiin suoraan metsäkonfliktiin.
Reblogged this on Janne Länsipuro and commented:
Eikö tää ikinä lopu? Eikö sitä jo valmiiksi tuhottua talousmetsääkin piisaisi hakattavaksi?
Päivitysilmoitus: Säästäkää Kukuljärven arvometsä, Stora Enso ja Tornator! | Eduskuntavaalit 2011 | Vaalikeskustelu.fi
Näin harvinaislaatuinen alue pitää jättää koskemattomaksi! Joutilaita alueita löytyy kyllä vielä Suomen metsistä joita voi hakata.
Tehdäänpä kaikille avoin retki tuohon hienoon kohteeseen la 3.11.!
Retken kesto n 3 tuntia, pituus nelisen km, osin rämpyä. Käydään myös jyrkänteen alla olevalla Brannin luolalla ja evästellään laavulla. Laitan tästä viestiä paikallisille yhdistyksille ja Loviisan Sanomille ja sen seurapalstalle.
Kokoontuminen 7-tien Ahvenkosken pikavuoropysäkin tienoilla Elimäentien puolella klo 11. Jatketaan siitä autoilla. Bussilla pääsee Helsingin ja Kotkan suunnasta Ahvenkosken pikavuoropysäkille, josta voidaan poimia autoihin.
Kysellä voi tai kyydintarpeesta ilmoittaa minulle: erja.noroviita@gmail.com, puh 0505205532.
Kiitos metsäryhmälle toiminnasta Kukuljärven metsien puolesta!
Erja Noroviita
Päivitysilmoitus: Loviisan Kukuljärvi suojeltiin! | Luonto-Liiton metsäblogi - ajankohtaista metsiensuojelusta: metsien suojelu, metsien tila
Ilouutinen Kukuljärveltä: alueelle perustettiin lähes 50 hehtaarin kokoinen luonnonsuojelualue. Lisää metsäblogissa:
https://metsablogi.wordpress.com/2013/06/25/loviisan-kukuljarvi-suojeltiin/